Jste zde:   HomeNovinkyLítání na letišti
cs en de
Vytvořeno 10. červenec 2012 | Aktualizováno 10. 7. 2012 8:46 | Napsal Richard Gironi | Zobrazeno: 9303 x
Vytisknout

Za krásného počasí se v netradiční dny, čtvrtek a pátek, odjel již třetí díl Mogul Supermoto 2012 Mezinárodní mistrovství České republiky. Tento podnik se jel nyní již na tradiční trati ve Vyškově, kde se mimo jiné stává pravidelností co rok, to nový terén. Ta letošní terénní část byla obzvlášť povedená a po malých úpravách musela bavit úplně každého. Je však pravda , že Aleš Cigánek má asi jiné a to velmi tvrdé zkušenosti, ale to předbíhám. Předpověď počasí byla na oba závodní dny vcelku příznivá a všichni jsme věřili, že se nám vyhnou přívalové lijáky a bouřky procházející republikou.

Závodníci se sjeli v celkem hojném počtu a tak ani ve Vyškově nechyběla celá česká špička včetně Tomáše Trávníčka, který tu jel doma, a jako vždy se chtěl pochlubit svým umem. Všichni určitě čekali na souboje mezi Trávníčkem, Janouškem a mladým Milanem Sitnianským , který letos jede opravdu rychle. Naši dva nejlepší jezdci Petr Vorlíček a Pavel Kejmar plnili své závodní povinnosti na Mistrovství Evropy a světa, které se jelo ve slovinské Rijece.

Sluníčko v den závodu peklo už od rána a tak pořadatel musel kropit a kropit , aby dost prašný terén byl celý den sjízdný a bezpečný. To se s úspěchem dařilo, tak po warmapech mohli odstartovat kvalifikační jízdy. Tradičně jako první odstartovali do kvalifikací pitbike tj kategorie S3, ve které dominuje startovní číslo 99 Adam Bajer, a kvalifikace to i potvrdila. Druhý dojel Jiří Vosáhlo a třetí Petr Marek. Další kategorií byla rovněž S3 ale veterán + MX . V této kategorii spolu závodí zralá jezdecká zkušenost s nastupující generací budoucích motárdistů, kteří jako test zvolili tzv. velká kola. V této kvalifikaci se poprvé objevil mladý nadějný motokrosař Daniel Kička se startovním číslem 26 a všem na velkých i malých kolech zamotal hlavu. V kvalifikaci ho pozávodil pouze Milan Sitnianský st. Kategorie S4 čtyřkolky nabídla vyrovnanou kvalifikaci, první tři borci se prali o prvenství do poslední chvíle. Po vypršení času bylo pořadí na prvních třech místech následující: třetí Milan Piskáček, druhý Mirek Stupka a vítězem kvalifikace se stal Petr Polák. Na startovním roštu ve Vyškově chyběl matador čtyřkolek Vláďa Bouška, který byl „odvolán“ na dovolenou k moři . V tradičně nejpočetnější kategorii S2 OK Trans Praha se povedlo vyhrát kvalifikaci Janu Drkošovi, který má moc pěkně rozjetou sezonu, před Radkem Sokolem a třetím Liborem Machátem. Všichni tito jezdci byli od sebe vzdáleni maximálně na šířku listu papíru. Před polední pauzou nastoupili ke kvalifikačnímu tréninku ti nejrychlejší borci našeho závodního pole. Zmíním stále rychlou „štiku roku“ Pavla Kajgera, který se vrátil zpátky na asfalt, ale už na malých kolech a závod od závodu je lepší a lepší. Po pár kolech bylo jasné, že první tři místa na roštu se rozdělí mezi borce Trávníčka, Janouška a mladého Síťu. Trávníček nenechal nikoho na pochybách, že jede doma, a kvalifikaci vyhrál o chloupek před Milanem Sitnianským ml. a Víťou Janouškem. Nestárnoucí Radim Vavřík si v kvalifikaci odvezl super pátý čas a všem předvedl, že nepatří do starého železa, a svůj závodnický „důchod„ doufáme přehodnotí.

Kopie z IMG 3754

Po polední pauze, kdy něco studeného přišlo vhod neboť teploměr ukazoval hodně přes třicet stupňů, se do prvních finálových jízd na rošt postavili pitbike. Jak rád píšu velcí jezdci na malých motorkách dokazovali, že se velkých skoků nebojí a své motorky doslova ždímali do maxima. Čelo této kategorie je vcelku vyrovnané, ale přece je jeden jezdec tuto sezonu vždy nejrychlejší. Je jím Adam Bajer, který i obě finálové jízdy vyhrál a stal se i celkovým vítězem. Druhý Petr Marek a třetí Jiří Hůla skončili obě jízdy také v tomto pořadí, a tak celkově Bajer, Marek a Hůla. Společná kategorie S3 veterán společně s MX byla velice napínavá, neboť mladý Kička na MX kolech zle zatápěl a v terénní části neměl konkurenci. Handicap velkých kol se však projevil na asfaltové části, kde „malým kolům“ logicky nestačil. Podívaná však úžasná. Sečteno podtrženo: v první jízdě třetí v MX dojel Patrik Riegl, druhý Jan Berger a vyhrál Dan Kička, v druhé jízdě se třetí do cíle dostal Jiří Štancl , druhý dojel Dan Kička a jízdu vyhrál Jan Berger. Celkově tedy MX : třetí Jiří Štancl, druhý Dan Kička a celkovým vítězem MX se ve Vyškově stal Jan Berger. Veteránskou kategorii ovládl v obou jízdách Milan Sitnianský st. před Pavlem Provazníkem a třetím Zdenkem Klečkou . Stejné je pořadí i celkové . Čtyřkolky se hned v první jízdě postarali o velký rozruch, neboť Milan Piskáček neuřídil svoji čtyřkolku a několika salty skončil v bezpečnostních bariérách. Milan byl relativně v pořádku, ale raději byl odvezen na vyšetření a jeho stroj na celkovou repasi, neboť se čtyřkolce moc nepodobal. Ve výsledcích obě jízdy vyhrál Mirek Stupka před Vlasákem Romanem a Vlasákem Martinem. Tito jezdci skončili v tomto pořadí i v celkovém hodnocení. Kategorie S2 byla jako vždy v obou jízdách pestrá na sportovní zážitky jak pro diváky tak i pro jezdce. V úmorném vedru jezdcům brzy docházeli síly a tak nebyla nouze o různé nezávodní kreace, kdy motocykl určoval směr jízdy bez přičinění jezdce, ale vše dobře dopadlo a i Aleš Cikánek zjistil, že nemá křídla, a po vyšetření po hrůzně vypadajícím pádu bude fit (v rámci jeho možností) do dalších závodů. Terka Hallová opět nezklamala a jela na špici. První jízdu vyhrál Libor Machát, druhý dojel Jan Kašparec, třetí skončil v první jízdě Caesar Karel. V druhé jízdě byl nejrychlejší Jan Kašparec před Terkou Hallovou a Janem Drkošem. Celkově vyhrál S2 Jan Kašparec, druhý celkově skončil Libor Machát a pro celkově třetí místo si dojela Terka Hallová. A konečně S1. Bohužel v první jízdě Síťa odstoupil pro poruchu na zadním kole a nemohl tak zasáhnout do boje o první příčky, ale v druhém si vše vynahradil. Obě finálové jízdy vyhrál Tomáš Trávníček a na domácí trati ukázal, že je hodně rychlý. V druhé jízdě došlo k přímému souboji mezi Víťou Janouškem a Milanem Sitnianským a tentokrát to o kousek lépe vyšlo Milanovi. Erik Provazník v obou jízdách podal perfektní stabilní výkon a proto si dojel celkově pro třetí příčku. Druhý celkově dojel Víťa Janoušek a celkové prvenství si odvezl Tomáš Trávníček.

Závěrem bychom Vás všechny rádi pozvali na již čtvrtý díl seriálu MOGUL Supermoto 2012 Mezinárodní mistrovství České republiky, které se koná 5.8. 2012 v Písku